Bułki i bułeczki

Rogale maślane z makiem…

IMG_0241

Nie ma jak domowe pieczywo, zwłaszcza na spokojne, weekendowe śniadanie :) U nas takie zdarzają się raczej rzadko, bo albo Piotrek pracuje, albo gdzieś pędzimy, ale w tym tygodniu spędzamy weekend razem, więc w planach oprócz spacerów, placu zabaw i generalnego korzystania z wyjątkowo ładnej pogody mamy też nieśpieszne celebrowanie wspólnych posiłków, a w tym oczywiście śniadań, które najlepiej smakują oczywiście w piżamach ;)

Żeby nie przeciągać i jak najszybciej wrócić do korzystania z uroków wolnego weekendu, szybciutko proponuję Wam dziś domowe rogale z makiem (lub sezamem, jeśli wolicie ;) – miękkie, puszyste, z lekko chrupiącą skórką i przecudnym maślanym smakiem, idealne na śniadanie, podwieczorek lub na kanapkę do pracy, czy szkoły. Pracy przy nich niewiele, a efekt zdecydowanie wart zachodu.

Polecam :)

IMG_0229

*przepis z „Chleb, domowa piekarnia” P. Kucharskiego

Składniki na 8 sporych rogali:

  • 450g mąki pszennej
  • 10g drożdży instant
  • 1 łyżka drobnego cukru
  • 3 łyżki mleka w proszku
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 duże jajka
  • 250ml letniego mleka (pełnego)
  • 50g niesolonego masła w temperaturze pokojowej

Dodatkowo:

  • mleko lub woda do namaczania rogali
  • około 1/2 szklanki maku lub sezamu do posypania

Wykonanie:

W dużej misce wymieszaj 400g mąki z drożdżami, cukrem, mlekiem w proszku oraz solą. Zrób wgłębienie na środku i wlej tam roztrzepane jajka oraz letnie mleko. Wymieszaj wszystko i ugniataj przez około 5 – 6 minut. Po tym czasie zacznij stopniowo dodawać do ciasta masło, za każdym razem ugniatając, aż się wchłonie.

Gdy wszystkie składniki dobrze się połączą, a ciasto będzie sztywne i sprężyste, przełóż je do natłuszczonej misy i przykryj szczelnie folią spożywczą. Odstaw na około 1 godzinę do wyrastania. Powinno podwoić objętość.

Gotowe ciasto podziel na dwie części i z każdej uformuj kulę. Rozwałkuj je po kolei na okrągłe placki o grubości około 5mm, po czym przekrój każdy placek na 4 równe części i z każdej zwiń rogalik, zaczynając od szerokiego końca.

IMG_0200

Wierzch gotowych rogali zanurz na chwilę w wodzie lub mleku, a następnie w maku. Tak przygotowane układaj je w sporych odstępach na blasze oprószonej mąką ziemniaczaną.

Gotowe rogale przykryj czystą ściereczką i odstaw do ponownego wyrośnięcia na około 40 – 60 minut.

Piecz w temperaturze 200°C przez około 20 minut, aż wyrosną i ładnie się zarumienią. Wystudź na kratce.

Smacznego :)

IMG_0224

IMG_0244

12 myśli na temat “Rogale maślane z makiem…

  1. Wyglądają bardzo zachęcająco.
    Bardzo chciałbym zrobić takie na niedzielne śniadanie jednak mam pewien kłopot- jak połączyć niedzielne dłuższe spanie z przygotowaniem tych pysznych rogalików, mimo wszystko ich zrobienie zajmie sporo czasu.
    Mam może pomysł jak je zrobić wcześniej?
    Czy można zostawić rogaliki już przygotowane do pieczenia pod folią/ściereczką wieczorem i rano upiec czy to za długo dla niech przetrwać w tej formie całą noc?

    Polubienie

    1. Co prawda jeszcze nie próbowałam, ale myślę, że można by je zostawić na noc w lodówce, rano wyjąć tak na 20 minut, żeby się ogrzały i upiec normalnie. W zimnie drożdże pracują wolniej, więc rogale raczej nie powinny przerosnąć do rana. Warto też dać nieco mniej drożdży, myślę, że 7g wystarczy, tak żeby spulchniały ciasto nieco wolniej. To powinno wystarczyć, żeby rogale spokojnie doczekały rannego pieczenia.
      Jeżeli spróbujesz, daj znać, jak wyszły :)
      Pozdrawiam :)

      Polubienie

      1. Kurczę, to już teraz muszę je z robić:).
        Dam znać jak wyszło.
        Dziękuję za odpowiedź, faktycznie przetrzymanie w lodówce powinno pomóc.
        Pozdrawiam

        Polubienie

  2. Witam, w składnikach są podane drożdże instant. Czy mogę użyć normalnych, świeżych drożdży? Jeśli tak, to kiedy je dodać i ile czasu dać im by zaczęły pracować?
    Pozdrawiam :)

    Polubienie

    1. Możesz śmiało użyć drożdży świeżych. Trzeba ich dać dwa razy więcej, niż instant i zrobić z nich rozczyn (wymieszać je z mlekiem oraz kilkoma łyżkami mąki). Odczyn należy odstawić na 10-15 minut, aż zacznie pracować. Gdy się wyraźnie spieni, dodaj go do reszty składników i postępuj dalej wedle przepisu.
      Pozdrawiam :)

      Polubienie

Dodaj komentarz