Boże Narodzenie · Ciasta kruche · Ciasta z makiem · Wielkanoc

Makowiec na kruchym cieście…

IMG_1281

Jeżeli, jak ja, uważacie, że nie ma świąt bez maku, może skusicie się na taki na chrupiącym kruchym cieście. Jest prosty i stosunkowo szybki, a jeśli mielenie maku nie należy do Waszych ulubionych zajęć, możecie nawet pójść na skróty i użyć gotowej masy makowej (chociaż osobiście uważam, że raz do roku można się trochę poświęcić i nabałaganić w kuchni ;).

Ja masę makową zrobiłam na podstawie przepisu podanego przez Marzenę na jej blogu (dokładnie tu). Dodałam swoje ulubione bakalie, zamieniłam cukier na miód i gotowe :) Co prawda na ogół z powodzeniem używam tej z przepisu, który od ubiegłego roku widnieje już na blogu (znajdziecie go tutaj), nie chciałam zostać z 6 żółtkami, na których wykorzystanie jakoś nie miałam pomysłu. Dzięki Marzenie odważyłam się spróbować czegoś nieco innego i muszę przyznać, że efekt końcowy był bardziej niż zadowalający. Masa ładnie się trzyma i nie rozpada się przy krojeniu.

Ten makowiec jest słodki, ale nie przesadnie, więc możecie śmiało pójść na całość z cukrem pudrem ;) Możecie też upiec go nawet kilka dni przed świętami i przechowywać szczelnie owinięty, oszczędzając sobie nieco pracy przed samą Wigilią. Pamiętajcie tylko, by zostawić wtedy posypywanie cukrem na ostatnią chwilę, żeby nie zdążył się zbrylić lub rozpuścić.

Polecam :)

IMG_1288

Składniki na dużą prostokątną formę:

  • 3 szklanki mąki pszennej
  • 250g zimnego masła
  • 3/4 szklanki drobnego cukru
  • 1 jajko plus 1 żółtko

Masa makowa:

  • 250g maku, sparzonego i zmielonego dwukrotnie
  • 1/2 – 3/4 szklanki płynnego miodu
  • około 200g bakali w dowolnych proporcjach (u mnie orzechy włoskie, skórka pomarańczowa, płatki migdałowe, rodzynki, sułtanki i żurawina)
  • 1 łyżka Amaretto lub 1 i 1/2 łyżeczki ekstraktu migdałowego
  • 2 łyżki miękkiego masła
  • 1 jajko, roztrzepane

Dodatkowo:

  • cukier puder do posypania

Wykonanie:

Zacznij od przygotowania masy makowej. Mak oraz bakalie wymieszaj dokładnie. Dodaj miód, masło oraz roztrzepane jajko i wymieszaj wszystko dokładnie. Odstaw na bok.

Mąkę wsyp do dużej misy i dodaj pokrojone drobno masło. Przesiekaj lub rozetrzyj pomiędzy palcami, aż pojawią się grudki, jak przy robieniu kruszonki. Wsyp cukier i wymieszaj dokładnie.

Na koniec dodaj roztrzepane jajko oraz żółtko i zagnieć szybko jednolite ciasto. Podziel je na dwie równe części, z każdej uformuj kulę i spłaszcz lekko. Owiń obie porcje ciasta folią spożywczą i włóż do lodówki na około 1 godzinę.

Formę do ciasta wysmaruj masłem i wyłóż papierem do pieczenia.

Wyjmij jedną cześć ciasta z lodówki i wylep nią spód formy. Możesz ułatwić sobie pracę rozwałkowując je najpierw lekko lub ścierając na tarce, a potem dociskając do formy.

Na ciasto wyłóż przygotowaną wcześniej masę makową i wyrównaj. Na wierzch zetrzyj na grubych oczkach tarki drugą część ciasta. Rozprowadź równomiernie.

Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180ºC i piecz przez około 50 minut, aż wierzch będzie upieczony i nabierze ładnego koloru. Wystudź w formie.

Przed podaniem oprósz obficie cukrem pudrem i pokrój w równe kwadraty.

Smacznego :)

IMG_1285

12 myśli na temat “Makowiec na kruchym cieście…

  1. Gosiu, widzę, że nie podpiekałaś spodu. To skraca pracę, a efekt jest zadawalający. Póki co nie kupiłam maku, bo nie byłam zdecydowana, czy dopisać do listy wypieków ciasto z makiem. Ale kto wie, czy się nie skuszę, bo już wiem, że taki makowiec jest pyszny :).

    Polubienie

    1. Rzeczywiście nie podpiekałam go. Upiekł się ładnie bez tego i wyszedł kruchutki :) A makowiec smakowity i (wstyd przyznać ;) już prawie cały we troje zjedliśmy :-)

      Polubienie

  2. Cieszę się, że mój przepis się sprawdził w Twoim cieście :) Następnym razem też zaszaleję z dodatkami, choć moi bliscy to raczej tradycjonaliści i nawet skórka pomarańczowa w maku to już ekstrawagancja ;) Swoim ciastem podsunęłaś mi pomysł na Sylwestrowe małe co nieco.

    Polubienie

  3. pani weroniko odkad znalazlam pani strone nie moge sie oderwac od tego zeby co jakis czas do niej nie wrocic nie umialam naoisac komentarza ale moj syn mnie nauczyl tak ze jestem zachwycona pani przepisami i bje wyprobowalam wszystko mi sie ladnie udalo szczegolnie ciasta bede piekla makowce zawijane na swieta z pani przepisow bardzon pani dziekuje za wszysto sle zyczenia wesolych radosnych swiat felicja z gorzowa

    Polubienie

  4. Jak sparzyc mak? Nigdy tego nie robilam. Kiedy mielila pani mak przed sparzeniem czy po i czym (nie mam specjalnej maszynki do tego, zawsze robilam to maszynka do mielenia kawy) bedzie to oki? A mam ochote na ten makowiec.

    Polubienie

    1. Ja suchy mak zalewam wrzątkiem i odstawiam na noc lub conajmniej kilka godzin. Następnie przecedzam go na gęstym sicie i mielę dwukrotnie maszynką do mięsa, przez najdrobniejsze sitko. Jeżeli nie masz maszynki do mięsa, możesz zmielić suchy mak w maszynce, a potem zalać go wrzątkiem, odstawić do wystudzenia i odcedzić. Potem tylko dodać resztę składników i gotowe :)

      Polubienie

Dodaj komentarz