Nie wiem, czy już Wam kiedyś wspominałam, ale mój Mąż mniej więcej dwa razy na tydzień obiecuje mi, że wygra w totka i obsypie mnie diamentami (na co ja na ogól stukam się w czoło i stwierdzam, że z diamentami nie wiedziałabym co robić, ale nie pogardzę w razie czego jakąś ładną porcelaną albo nowym garnkiem ;P).
Ostatnio, przeglądając wyniki losowań jednej z loterii liczbowych, mąż natrafił na artykuł zawierający top 10 najdroższych czekoladek świata i stwierdził, że zamiast diamentami chętnie obsypałby mnie (a może wspominał coś o smarowaniu? ;) górą takich właśnie czekoladek, które swoja drogą wyglądają obłędnie, więc wcale bym się nie pogniewała :)
Niestety jak dotąd obietnice bogactwa pozostają niespełnione, ale mój ukochany optymista gra zawzięcie, bo w końcu szczęściu trzeba pomagać ;) Może jeszcze kiedyś skosztuję wartych kilka tysięcy złotych czekoladek :) Tymczasem pomyślałam, że już teraz możemy sobie zaserwować odrobinę luksusu i przygotowałam dla nas wyjątkowy tort, który nazwałam Tortem Euromilionera :)
Tort zainspirowany jest bardzo popularną tu na wyspach krajanką zwaną millionaire shortbread, czyli w wolnym tłumaczeniu ciastem/krajanką milionera. Ciasto składa się z trzech blatów mocno czekoladowego ciasta przełożonych najlepszym, bo domowym karmelem, najlepszym kremem budyniowym z budyniu na żółtkach oraz drobinami kruchego ciasta (shortbread) z dodatkiem orzechów pekan, które dodają całości tekstury. Całość pokryłam pysznym kremem czekoladowym i udekorowałam trufelkami w kształcie kul liczbowych oraz czekoladowymi monetami.
Całość wygląda skomplikowanie, ale wcale taka nie jest. Przygotowanie składa się jednak z kilku etapów, więc warto ułatwić sobie pracę przygotowując wcześniej część składników – sos karmelowy i shortbread oraz ciasteczkowe kule do dekoracji.
Taki tort będzie super niespodzianką dla każdego fana gier liczbowych (zwłaszcza takiego, któremu udało się jakąś kwotę wygrać), ale też doskonałym deserem na każdą inną okazję (oczywiście z nieco inną dekoracją ;).
Polecam :)
*źródło inspiracji tutaj
Składniki na okrągłą formę o średnicy 20cm:
Ciasto:
- 2 i 1/4 szklanki mąki pszennej
- 2 i 1/2 szklanki drobnego cukru do wypieków
- 3/4 szklanki ciemnego kakao
- 2 i 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 łyżeczki sody
- 1/2 łyżeczki soli morskiej
- 1/2 szklanki jogurtu naturalnego
- 1/2 szklanki mleka
- 3/4 szklanki mocnej kawy
- 1/3 szklanki oleju
- 3 duże jajka
- 1 łyżka likieru kawowego (opcjonalnie)
Krem budyniowy:
- 2 szklanki mleka (2 lub 3,2%)
- 6 dużych żółtek
- 6 łyżek cukru (lub więcej do smaku)
- 3 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
- 100g miękkiego niesolonego masła
Sos karmelowy z solą morską z tego przepisu Shorbread z pekanami (pokruszony) z tego przepisu Czekoladowa polewa:
- 600g gorzkiej czekolady 70% kakao (lub mlecznej 51%, jeśli wolicie słodsze polewy
- 500ml śmietany kremówki)
- 120g niesolonego masła
- 1/3 szklanki syropu złocistego (golden syrup)
- 1 łyżka ekstraktu z wanilii (opcjonalnie)
Pralinki oreo – kule liczbowe:
- 2 opakowania ciasteczek oreo z nadzieniem czekoladowym (każde opakowanie 154g)
- 200g nutelli lub innego kremu czekoladowego (można też użyć serka kremowego, by pralinki były nieco mniej słodkie)
Dodatkowo:
- czekoladowe monety do dekoracji
- 200g białej czekolady, posiekanej i rozpuszczonej w kąpieli wodnej
- około 50 – 70g ciemnej czekolady roztopionej w kąpieli wodnej do zrobienia cyferek
Wykonanie:
Przygotowanie tortu składa się z kilku etapów, więc warto przygotować część składników wcześniej, by ułatwić sobie pracę.
Sos karmelowy oraz pokruszony shortbread do przełożenia tortu możecie przygotować już na kilka dni przed pieczeniem ciasta (doskonale się przechowują), podobnie pralinki z ciasteczek oreo. Natomiast budyń na krem ugotować wieczorem dzień wcześniej.
Żeby zrobić kule liczbowe, wrzuć ciastka oraz nutellę/serek kremowy do malaksera i zmiksuj dokładnie, aż składniki zaczną się łączyć. Z powstałej mieszanki formuj kulki wielkości dużego orzecha włoskiego i układaj na talerzu lub blasze do ciasteczek wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw na około 30 minut do lodówki, lub 15 do zamrażalnika. W międzyczasie roztop czekoladę w żaroodpornej miseczce nad rondelkiem z wrzącą wodą. Schłodzone trufelki obtaczaj w czekoladzie, pozwól im chwilę ocieknąć, po czym odłóż do zastygnięcia. Schłódź ponownie w lodówce. Gdy biała czekolada zastygnie, „napisz’ na kulkach dowolne cyfry i liczby ciemną czekoladą (najlepiej posłużyć się tu woreczkiem cukierniczym z cienką okrągła końcówką lub papierową tutką). Ponownie odłóż do zastygnięcia czekolady.
By przygotować budyń utrzyj żółtka z cukrem, po czym dodaj obie mąki i wymieszaj, aż powstanie gładka, jednolita masa. Stopniowo dodaj około 1/4 – 1/2 szklanki mleka, by ją trochę rozrzedzić. Pozostałe mleko zagotuj z ekstraktem. Do gorącego mleka wlej masę żółtkową, zmniejsz ogień i gotuj do zgęstnienia, mieszając cały czas, by budyń się nie przypalił. Gdy budyń zgęstnieje, przykryj go folią spożywczą tak, by dotykała powierzchni budyniu i odstaw do całkowitego wystudzenia.
Przygotowanie blatów biszkoptowych zacznij od wymieszania wszystkich suchych składników i przesiania ich do misy miksera. Jajka roztrzep i połącz z kawą, olejem oraz maślanką i ekstraktem waniliowym lub likierem. Mokre składniki przelej do suchych i zmiksuj dokładnie, aż powstanie jednolite ciasto. Podziel masę na trzy równe części* i przełóż do foremek wyłożonych papierem do pieczenia (samo dno)**.
Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 20 – 25 minut, do tzw. suchego patyczka. Upieczone pozostaw przez chwilę w formie, po czym delikatnie oddziel brzegi ciasta od formy i wyjmij je ostrożnie na kratkę do studzenia.
Podczas gdy biszkopty stygną, dokończ krem budyniowy. Utrzyj masło w misie miksera, aż będzie jasne i puszyste. Cały czas ucierając, dodawaj stopniowo zimny budyń i miksuj do całkowitego połączenia. Gotowy krem przykryj folią spożywczą i przechowuj w lodówce do momentu składania ciasta w całość.
Gdy wszystkie składniki (biszkopty, krem, karmel, shortbread) będą gotowe, złóż tort w całość. Poszczególne warstwy należy układać na talerzu/paterze w następujący sposób (kolejność od dołu):
biszkopt
porcja kremu
sos karmelowy
shortbread
biszkopt
krem
karmel
shortbread
biszkopt
Złożone ciasto wstaw do lodówki na czas przygotowywania polewy czekoladowej.
Żeby przygotować ganache, posiekaj drobno czekoladę i umieść w dużej misce. Dodaj syrop złocisty oraz pokrojone masło i ekstrakt z wanilii. Kremówkę zagotuj i gorącą wlej do misy z czekoladą. Odczekaj chwilę, po czym wymieszaj wszystko szpatułką lub rózgą kuchenną, aż masa będzie gładka i lśniąca. Tak przygotowaną polewę odstaw na chwilę do lekkiego stężenia, po czym posmaruj wierzch oraz boki tortu. Całość udekoruj wedle uznania.
Smacznego :)
* Najlepiej podzielić ciasto ważąc je, by wszystkie trzy blaty były równe. U mnie każda porcja ciasta miała około 500g.
** Jeżeli nie posiadasz 3 okrągłych foremek o takich samych wymiarach, pozostałe ciasto może spokojnie czekać w misie.
Wpis sponsorowany.
Przyznaje od razu ze nie zrobie bo za duzo zabawy jak dla mnie. Ale jakbys kiedys zaprosila to chetnie zjem ;)
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Sama rzadko robię takie ciasta, ale czasami trzeba się poświecić. Jak Piotrek jednak w tego totka wygra, to może będzie pamiętał, jak się żona starała 😁
PolubieniePolubienie
C-U-D-O-W-N-Y !!!
PolubieniePolubienie
Dziękuję :)
PolubieniePolubienie
oj moja Droga, chyba muszę ograniczyć wchodzenie na Twojego boga! :D tort fakt, że trochę pracochłonny, ale efekt musi być jeden.. bombowy! takiego milionera to ja chcę bardzo :-))
PolubieniePolubienie
Rzeczywiście jest przy nim trochę pracy, ale wystarczy ją dobrze rozłożyć i nie jest tak źle :) A od święta warto się trochę „pobawić” :)
Pozdrawiam
PolubieniePolubienie
Gosiu, tort piękny! Mąż na pewno był zachwycony :)
PolubieniePolubienie
Dziękuję Kasiu :) Tort smakował Piotrkowi bardzo i doczekać się nie mógł, żeby spróbować :)
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Piekny tort! Jestem pełna zachwytu! I mam na niego ochotę…
PolubieniePolubienie
Dziękuję bardzo :)
PolubieniePolubienie
Ohoho torcik na bogato xD Każda warstwa czy dodatki zasługują na osobną pochwałę!
PolubieniePolubienie
Dzięki wielkie :) Czasami trzeba zaszaleć ;)
Pozdrawiam
PolubieniePolubienie
Niesamowity tort!
Pracochlonny, ale widze, ze na 100% warto!
:)
PolubieniePolubienie
Świetny pomysł!
Moja Mama namiętnie gra w totka, dom mi obiecała kupić… ;)
PolubieniePolubienie
W takim razie pozostaje mi tylko życzyć mamie powodzenia ;)
PolubieniePolubienie
Bardzo ciekawy wpis.
https://podrozowaniepoeuropie.wordpress.com/
PolubieniePolubienie