Pyszny chleb na mące razowej o sprężystym, wilgotnym miąższu. Bez dodatku drożdży, z mieszanką mąk żytniej razowej i pszennej chlebowej. Pierwszy, który upiekłam na własnoręcznie wyhodowanym zakwasie, więc mam do niego sentyment :) Jak dotąd mnie nie zawiódł. Dosyć długo wyrasta (przynajmniej w mojej kuchni), ale warto na niego czekać. Smakuje wspaniale i bardzo długo zachowuje świeżość.
Gorąco polecam!
* przepis Tatter z bloga piekarniatatter.blogspot.com
Składniki:
- 400g zakwasu żytniego
- 150ml wody (używam zwykłej wody z kranu)
- 100g mąki żytniej razowej
- 300g mąki pszennej chlebowej (strong flour)
- 1 łyżka soli
- 1 łyżeczka cukru demerara
Wykonanie:
Wszystkie składniki umieść w dużej misie i wymieszaj, po czym wyrabiaj przez kilka minut (najlepiej mikserem z hakiem lub po po prostu łyżką). Ciasto powinno być lepkie i luźne, więc w razie potrzeby dodaj więcej wody (ja dolałam ok. 1 – 2 szklanek więcej).
Odstaw przykrytą ściereczką miskę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na ok. 1 godzinę.
Po tym czasie ciasto jeszcze raz wyrób (u mnie sprowadza się to do porządnego przemieszania go łyżką) i włóż do foremki o wymiarach ok. 10×30 cm, wysmarowanej masłem i wysypanej otrębami.
Odstaw do ponownego wyrośnięcia na kilka godzin (ciasto powinno podwoić objętość).
Chleb wstaw do zimnego piekarnika, mniej więcej w połowie wysokości i nastaw temperaturę na 200 °C. Piecz godzinę, kilkakrotnie spryskując go z wierzchu wodą (dzięki temu skórka będzie ładnie błyszczała).
Przed pieczeniem chlebek warto posypać otrębami, płatkami owsianymi lub ziarnami.
Smacznego :)
Witam, planuję upiec ten chlebek. W przepisie jest stosunkowo dużo zakwasu w porównaniu z innymi chlebkami. Z jakiego względu tak duża ilość zakwasu? Czy chlebek nie jest przez to zbyt kwaśny? Pozdrawiam.
PolubieniePolubienie
Chleb nie jest zbyt kwaśny, chociaż zakwasu faktycznue jest sporo. Dzięki temu nawet stosunkowo młody zakwas sobie w nim poradzi.
PolubieniePolubienie